Či už máte vlastné auto, požičané od kamaráta alebo ste využili autopožičovňu v Bratislave, Košiciach, Žiline či inom meste, riziko autonehody na vás stále číha. Bez ohľadu na to, ako skvelý a pozorný vodič ste, stále nemáte pod kontrolou správanie ostatných vodičov.

Podľa štatistík nehodovosti bolo na Slovensku v roku 2015 až 13 547 dopravných nehôd. Síce je to ohromný progres oproti rokom 1996 – 2008, kedy sa nehodovosť držala približne na úrovni 60 000 dopravných nehôd za rok, ale aj tak by ste nemali poľaviť na pozornosti, keď sedíte za volantom.

Čo robiť, ak sa vám stane autonehoda?

V prvom kroku zastavte a ak je to možné, dajte svetlami na vašom aute vedieť ostatným vodičom, že sa stala nehoda. Obzvlášť dôležité je to najmä v noci. Prípadne iné opatrenia, aby ste zabránili ďalším nehodám.

Čo najskôr skontrolujte, či bol niekto zranený. To platí obzvlášť pri prenájme mikrobusu, keď cestujete viacerí. Tiež skontrolujte či boli zranení ostatní účastníci nehody a v prípade vážnych zranení čo najskôr zavolajte záchranku.

Takisto kontaktujte svoju autopožičovňu.  Požičovňa áut by vám mala poskytnúť právne poradenstvo a postarať sa o ďalšie administratívne veci.

Následne si vymeňte údaje s vodičom, s ktorým ste sa zrazili. Určite nezabudnite na meno, adresu, a telefón.

Volať policajtov?

To je potrebné v prípade dopravnej nehody ale nie škodovej udalosti.

Škodová udalosť je podľa zákona taká udalosť, pri ktorej nebol nikto zranený, usmrtený, nebol poškodený majetok tretích strán, vodiči neboli pod vplyvom alkoholu, nenastal únik nebezpečných látok a na vozidlách alebo prevážaných veciach nevznikla škoda vyššia ako 3990 Eur.

Z našich skúseností je vhodné, aby ste vždy zavolali políciu. Často sa stáva, že ten, čo spôsobil poistnú udalosť, jazdil pod vplyvom alkoholu a takýmto spôsobom ohrozil nie len Vás, ale aj ostatných cestujúcich, ktorí boli práve vo vozidle. Keď nie je spísané, ako k poistnej udalosti došlo a nie je privolaná polícia, často sa stane, že tí, čo spôsobili dopravnú nehodu, tvrdia, že to nie je ich chyba. Hoci na začiatku tvrdili opak.

 

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Ako zorganizovať vskutku lacnú dovolenku

Zabudnite na predražené chorvátske penzióny a priváty. Zabudnite na