Jar je ideálnou dobou na prevetranie šatníka a zbavenie sa oblečenia, ktoré už vám nerobí radosť. Inšpirujte sa preto metódou japonskej koučky Marie Kondo a vneste poriadok nielen do svojej skrine, ale do celého života.

Všetky oblečenie dajte na jednu hromadu

Základná poučka Marie Kondo znie: Upracte si len raz, zato poriadne. Preto vyprázdnite nielen šatníkovú skriňu, ale aj ostatné komody a nezabudnite ani na oblečenie, ktoré sa chystáte prať alebo ktoré visí na sušiaku. Všetko zozbierané oblečenie dajte na jednu hromadu, nech máte dokonalý prehľad o tom, čo všetko vlastníte.

Ponechajte si len oblečenie, ktoré vám robí radosť

Na rad prichádza tá najťažšia časť – rozhodovanie, čo si ponecháte a s čím sa nadobro rozlúčite. Každý kus oblečenia vezmite do rúk a položte si otázku: “Robí mi to radosť?” Úprimne si odpovedzte a nenechajte sa pri tom ovplyvňovať cenou konkrétneho kúsku alebo spomienkami, ktoré sa s ním spájajú. Oblečenie, ktoré je poškodené, má zlý strih či veľkosť alebo ktoré ste už viac ako rok nemali na sebe, rovno vyraďte.

Sezónne veci uložte do krabíc

Počas triedenia narazíte na sezónne oblečenie, ktoré by vám v šatníkovej skrini zbytočne zaberalo miesto. Zimné kabáty, bundy a čiapky preto uschovajte do škatule, ktorú uložíte napríklad do komory alebo pod posteľ. Prípadne pomôžu aj praktické regály, ktoré môžete využiť aj v šatníku, ak to priestor v ňom dovoľuje.

Vytvorte si systém

Oblečenie, ktoré ste si rozhodli ponechať, roztrieďte podľa druhu – košele ku košeliam, sukne k sukniam. Na ramienka zaveste kúsky, ktoré sa ľahko pokrčia, ako sú šaty alebo blúzky, a zoraďte ich podľa farieb. Zvyšok oblečenia Marie Kondo odporúča umiestniť do šuplíkov. Zabudnite ale na komínky – každý kus oblečenia zbaľte do ruličky, aby ste ho do šuplíka mohli uložiť vertikálne a mali tak perfektný prehľad o tom, čo vlastníte. S tým vám napokon pomôžu tiež úložné košíky a organizéry na drobnejšie veci, ako je spodná bielizeň, ponožky, pančuchy a menšie kabelky.

Kam s vytriedeným oblečením?

Nakoniec už vám zostáva vyriešiť jediné – kam s oblečením, ktoré ste vyradili? Čisté a nepoškodené kúsky vhoďte do kontajnera na zber oblečenie, darujte ich na charitu alebo usporiadajte bazár pre svojich známych.

Facebook Comments

You may also like

Pripravte sa na letné horúce dni so značkou SENCOR

Letné dni so sebou prinášajú vysoké teploty, pred