Projekty bungalovov patria na Slovensku v posledných rokoch k mimoriadne žiadaným. Rozhodujete sa, že tiež zvolíte tento typ stavby? Prečítajte si, aké výhody a nevýhody sa s bývaním v bungalove najčastejšie spájajú.

Čo je to bungalov?

Bungalov je obytná stavba, ktorá má iba prízemné podlažie. Od ostatných jednopodlažných domov sa líší tým, že má štvorcový alebo takmer štvorcový pôdorys a strechu s minimálnym sklonom. Do sveta sa rozšírili z ďalekej Indie počas britskej kolonizácie. Veľmi populárne sú v USA a Kanade a, koniec-koncov, aj na Slovensku, hoci moderné bungalovy nie vždy zapadajú do prostredia nášho vidieka.

Prečo si vybrať bungalov?

Ľahšie ho aj neskôr zmeníte

Bungalovy ponúkajú oveľa viac flexibility než poschodové domy. Nebude v nich potrebný taký zásah, aby ste si ich aj po rokoch prispôsobili svojim potrebám, upravili ich a zrekonštruovali. Ak vám to veľkosť pozemku umožní, viete ich aj rozšíriť. Dokonca môžete jednopodlažnú stavbu zmeniť na poschodovú. Teda, ak stojí na dostatočne pevných základoch. Preto na prípadnú nadstavbu myslite, už keď si prezeráte projekty bungalovov.

Starostlivosť o bungalov vám zaberie menej časuStarostlivosť o bungalov vám zaberie menej času

Veľké domisko ste konečne vyčistili od pivnice po povalu a môžete sa do toho pustiť odznova. Udržiavať čistý a organizovaný menší jednopodlažný domček je oveľa rýchlejšie. A vám tak ostane viac času na záľuby. To, že je všetko na jednej úrovni, zjednoduší aj stavebné práce. Bez lešenia budú rýchlejšie a lacnejšie.

Od žiadnej miestnosti vás nedelia schody

V bungalove sa všetko nachádza na jednom podlaží. Nie je to výhodou len pre tých, ktorým sa nechce chodiť po schodoch. Ocenia to najmä starší obyvatelia domu či tí, ktorým kolená už tak dobre neslúžia. Bungalov sa navyše ľahšie upraví na bezbariérový. Jednopodlažná stavba je vhodnejšia aj pre rodiny s malými deťmi. Rodičia sa nemusia báť, že deti spadnú zo schodov. A skôr na ne dozrú, keď sa hrajú na tom istom poschodí.

Prečo sa rozhodnúť pre iný typ stavby?

Väčšia rodina nemusí mať dostatok súkromia

Väčšia rodina nemusí mať dostatok súkromiaSíce budete oddelení od zvedavých pohľadov susedov, pretože nízko umiestnené okná zakryje strom, no už menej od tých, ktorí s vami bývajú. Ak má vaša rodina viac členov, viacposchodový dom vám skôr ponúkne také usporiadanie, aby mal každý svoj súkromný kútik. Takisto v nich oveľa ľahšie oddelíte priestory na dennú a nočnú zónu.

Je veľký, a predsa je v ňom menej priestoru

Štvorcové podlažie klasického bungalovu je rozsiahle a hodí sa na veľký pozemok. Na ňom zaberie viac miesta, no v porovnaní s poschodovou stavbou budete mať menej obývateľného priestoru. Navyše, náklady na štvorcový meter vnútorného priestoru sú väčšinou vyššie. Rovnako aj na strechu, ktorá musí pokryť väčšiu plochu. Plocha obvodových stien tiež nebude malá, a tým sa oveľa rýchlejšie ochladí.

Nemusí vám dať taký pocit bezpečia

Nízko položené okná bungalovov vytvárajú dojem, že sú ľahko dostupné. Do každej izby, i tej, kde chcete v lete spávať s otvorenými oknami, sa poľahky vlezie zo zeme. Nemusíte ani bývať v rizikovej štvrti, aby ste v tomto prípade uvažovali o nepreniknuteľnom zabezpečovacom systéme.

Využitie nástroja Autocad pri navrhovaní a prispôsobovaní bungalovových domov

Bungalovy predstavujú špecifický typ domu, ktorý má svoje výhody a nevýhody. Jednou z výhod bývania v bungalove je ich jednoposchodový charakter, čo znamená, že nie sú žiadne schody, čo môže uľahčiť pohyb ľuďom v pokročilejších vekových kategóriách alebo s obmedzenou pohyblivosťou. Ďalšou výhodou môže byť aj jednoduchšia údržba a nižšie náklady na vykurovanie a chladenie v porovnaní s viacposchodovými domami. Okrem toho je možnosť prispôsobenia interiéru podľa potrieb obyvateľov – a to aj s pomocou moderných nástrojov, ako je napríklad Autocad, ktorý umožňuje presnú a detailnú vizualizáciu plánov a rozloženia priestorov. Avšak, jednou z nevýhod môže byť obmedzený priestor a menšia flexibilita pri prípadných úpravách alebo rozšíreniach domu v budúcnosti.

 

Zdroj: Bigstock, Zdroj: Pexels

Facebook Comments

You may also like

Kuchyňa ako srdce Vášho domova – Inšpirácie a rady pre Váš priestor

Kuchyňa je centrom domova, miestom, kde sa snúbia