Leto je už za dverami a všetci rozmýšľame nad tým, ako ho tento rok stráviť. Ak neplánujete vyraziť za morom do cudziny, máme pre vás tip na aktívne dobrodružstvo. Je ním cyklodovolenka na Slovensku, ktorú si naozaj užijete.

Hotel alebo stan?

Možno sa vám to bude zdať zo začiatku ako zlý nápad, no ak sa nad tým bližšie zamyslíte, je to spojenie príjemného s užitočným. Aj keď ste si vždy vybrali pasívny typ dovolenky ako napríklad ležanie na pláži, je čas urobiť zmenu a objaviť nielen krásy Slovenska, ale aj cyklistiky. Nadpriemerný záujem ľudí o tento typ športu v posledných mesiacoch ukazuje, že naša krajina bude túto sezónu doslova pohltená bicyklami. Relax a šport totiž pasujú k sebe a výhodou je, že sa dajú absolvovať aj s deťmi a priateľmi. Kým telo sa vám poďakuje za fyzickú námahu, počas cykloturistiky si oddýchne aj vaša hlava.

Bicykel je ideálnym spoločníkom pri objavovaní neprebádaných oblastí a prírody, kam by ste sa inak nedostali. Vďaka nemu sa dokážete denne premiestniť desiatky kilometrov a tak zažiť nové dobrodružstvá a zážitky. Výhodou je aj pozitívne budovanie fyzickej kondície, čo mnohí považujú za jeden z hlavných dôvodov tohto typu dovolenky.

Veľmi obľúbenou formou sa stáva tzv. bike-packing. Ide o dovolenku strávenú na bicykli, kedy prespávate v stane v kempe. Je to síce náročnejší typ dovolenky, no ak si všetko naplánujete a pripravíte sa, dá sa to zvládnuť dokonca aj s deťmi. V prípade začiatočníkov je dobré vybrať si destináciu s ubytovaním, kde máte možnosť stravovania. Po celom dni na bicykli ocení každý z nás servis v podobe dobrého jedla.

Pohodlná doprava

Neoddeliteľnou súčasťou cyklodovolenky je aj samotná doprava do cieľovej destinácie. Pripraviť by ste sa na ňu mali dostatočne vpred, aby bola bez komplikácií a obmedzení. Bicykle je možné umiestniť na strechu auta, no stále obľúbenejšou formou je nosič bicyklov na ťažné. Táto možnosť je pohodlnejšia, praktickejšia a menej obmedzujúca. S takto umiestenými bicyklami môžete parkovať aj v garáži a manipuláciu zvládnu aj ženy. Príjemne vás prekvapí aj vplyv nosiča na spotrebu paliva, ktorá je nižšia ako pri preprave bicyklov na streche. Na umiestnenie batožiny a zvyšných vecí odporúčame použiť strešné boxy. Vďaka nim nezaberiete miesto v interiéri auta, čo je pohodlné pre zvyšok posádky. Nejde len o sezónne využitie, pretože tento box sa vám zíde aj počas zimnej dovolenky pri preprave lyží a príslušenstva.

Zabudnúť netreba ani na deti, ktorým musíme tiež zabezpečiť všetko potrebné. Tie najmenšie nepotrebujú vlastný bicykel, ale sedačku alebo cyklovozík. Sú medzi nimi veľké rozdiely a preto si ich poriadne porovnajte a zvážte, čo bude pre vás tou najlepšou voľbou. Cyklovozíky sú síce finančne náročnejšie, no pre deti pohodlnejšie.

Facebook Comments

You may also like

Ako zorganizovať vskutku lacnú dovolenku

Zabudnite na predražené chorvátske penzióny a priváty. Zabudnite na