V prípade, že veríte na skryté formy energie a vonkajšie vplyvy, ktoré nás ovplyvňujú doma aj v práci, potom pre Vás nebudú princípy feng shui žiadnou neznámou. Možno sa však s nimi ešte iba oboznamujete a uvítate niekoľko dobre mienených rád. V tomto článku sa skúsime zaoberať elementárnymi princípmi harmonického zariadenia kancelárie, pretože pohodové pracovné prostredie je viac ako dôležité. Nech sa páči, čítajte ďalej.

Moderný svet prahne po tradíciách

Hoci má čínske umenie feng shui (vietor a voda) takmer 6.000 rokov, v poslednom období zažíva svoju renesanciu. Jeho princípmi sa riadia seriózne nadnárodné koncerny, finančné inštitúcie aj progresívne firmy. Dlhodobým pozorovaním sa totiž zistilo, že niektorým častiam kancelárií sa zamestnanci podvedome vyhýbajú. Nepohodlie v práci má dopad na ich celkový výkon, zdravotný stav i náladu. Správny výber kancelárie je preto viac ako dôležitý. V popredí sú osobné pocity a potreby jednotlivca. Základom je eliminovať rušivé vplyvy, ktorými môže byť neporiadok na stole, pokazený prístroj, no i vŕzgajúce dvere a zvuk kopírky. Áno, zvyknúť sa dá na všetko, ale naše podvedomie negatívnu energiu cíti, a to nás ďalej ovplyvňuje.

Poriadok ako detoxikačný prostriedok

V kancelárii „skladujte“ naozaj iba to, čo skutočne potrebujete. Príliš zapratané priestory nielenže nepôsobia dobrým dojmom, ale brzdia pozitívne prúdenie energií. Vyvarujte sa aj preplnených regálov. Staré a zbytočné veci doslova blokujú prítomnosť, nehovoriac už o budúcnosti, pretože vďaka nim lipnete na minulosti. Pokiaľ sa ich nemôžete z nejakého dôvodu zbaviť, aspoň ich schovajte alebo prekryte. Vhodné nie sú ani obľúbené papieriky s poznámkami, zápisníky a bloky. Snažte sa, aby sa Vám odkazy nemnožili, vybavte ich čo možno najskôr. Poriadok a systém majú akési detoxikačné účinky pre pracovný priestor i celkovú energiu človeka.

Prirodzený tok

Aby energia v kancelárii prúdila harmonicky, je nutné myslieť na niekoľko aspektov. Od svojho pracovného stola by ste mali mať výhľad na väčšinu priestoru, ako aj na vchodové dvere. Okolo svojej osobnej zóny to vyčistite od nebezpečných elementov. Vyhnite sa policiam nad hlavou, ale aj nábytku s ostrými hranami. S kolegami by ste si mali dopriať súkromie, preto sa neodporúča príliš tesná hranica. Stôl by nemal byť určite v tvare U. Úplne ideálny nie je ani tvar L, no v niektorých prípadoch je prípustný. Za chrbtom by mala byť pevná stena, k oknu si sadajte zboku, nesituujte svoj priestor priamo pod neho. Medzi dverami a oknom je energetický prievan, preto sa vyhnite tomuto priestoru, ktorý zvyšuje napätie a stres.

Zelená kancelária

Odborníci na feng shui dávajú zelenú najrozmanitejším kvetom a rastlinám, ktoré prinesú do Vašej kancelárie skvelú atmosféru. Vyberajte ich podľa príslušnosti k jednému z piatich prvkov, a teda k drevu, ohňu, zemi, ku kovu alebo k vode. Medzi najobľúbenejšie kancelárske rastliny patria fikusy, šeflery, tradeskancie, filodendróny, kvitnúce črepníkové miniruže, fuksie, orchidey alebo amarylky. Ideálne je, aby rastliny nemali tŕne a ich farebnosť korešpondovala so sektorovou analýzou. Skvelou voľbou je i zvýšená orientácia na prvky vody, ktoré zosobňuje napríklad akvárium, váza s vodou a kameňmi, fontána, obraz alebo tapeta s adekvátnym motívom. Voda predstavuje symbolicky aj peniaze a finančný tok. Dôležitý je však i prvok dreva, ktorý je ideálne umiestniť v juhozápadnom sektore prosperity a hojnosti, no i vo východnom sektore zdravia. Dobrú energiu evokujú aj rozmanité doplnky ako kryštály, zvonkohry, bambusové flauty, amulety a podobne. Sošky slonov, ktorí majú choboty otočené k vstupným dverám, predznamenávajú prosperitu. Prioritný je však osobný štýl, vkus a kultúra v danom biznis priestore.

Naučte sa vnímať

Možno ste sa rozhodli zo starých priestorov presťahovať a hľadáte vhodné kancelárie na prenájom. Feng shui radí v tejto súvislosti napríklad aj svetlé farby, ktoré nebránia toku energií. Pri hľadaní najvhodnejšieho miesta buďte obozretný, tvorivý a vnímavý. Časom sa naučíte cítiť, kedy a čo je nutné vo Vašej kancelárií zmeniť. Nevyvíja sa iba človek, ale celkom prirodzene aj priestor, v ktorom žije a pracuje. Je na každom z nás, či mu dáme šancu byť zdravším, šťastnejším a úspešnejším.

Foto: © [sergiubirca] / Dollar Photo Club

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Prečo sú personalizované šperky ideálnym darčekom

Šperky majú vždy špeciálne miesto v srdci väčšiny