Určite každý človek, ktorý má v aute kožený interiér potvrdí, že vyzerá skvelo a efektne. Koža je stále v móde v rôznych farebných prevedeniach. Samozrejme na trhu je dnes dostať aj mnoho typov kože, lacnejšie aj drahšie varianty. Pravá surová koža vždy pôsobí inak ako jej umelá napodobenina. Aj v automobilovom priemysle sa rozšírila takzvaná eko koža, a teda koža umelá. Je určená pre tých, ktorí si chcú dopriať pocit luxusu, ale zároveň nie sú morálne stotožnení s pravou kožou zo zvierat. Každopádne, na výber máte toho naozaj veľa, je to len na vás.

Aké sú teda výhody koženého interiéru?

Ako sme si už povedali, vášmu autu koža pridá na kráse. Interiér jednoducho pôsobí štýlovejšie. Veľa ľudí sa však obáva jeho údržby, ale tento mýtus je už vyvrátený. Vedeli ste, že čistenie koženej sedačky je v porovnaní s tou textilnou jednoduchšie ? Sedadlá z kože majú pri správnej starostlivosti dlhšiu životnosť ako tie látkové. Koža nesaje vodu ani pot a mastnota z nej ide dole ľahšie. Samozrejme, ak je kvalitne naimpregnovaná. Platí to na kožu pravú aj umelú. Iste, občas sa stane, že na koži uvidíte nejakú šmuhu či škrabanec, aj tieto veci sa však dajú hravo vyriešiť. Čistenie kože v aute nechajte však radšej na profesionálov. Samotné čistenie nie je náročné, ak sú použité prípravky na to určené. Samozrejme údržba kože si vyžaduje iné väčšie vedomosti, a ktorý prípravok je vhodný pre váš interiér to posúdi odborník. Iste, na trhu je mnoho prípravkov aj na domáce použitie, ak však nemáte skúsenosti určite prenechajte čistenie a impregnáciu interiéru vášho auta na ľudí, ktorí sa tomu denne venujú.  Môžete si viac uškodiť ako pomôcť, a to predsa nechcete.

A čo nevýhody?

Nie je ich veľa, ale treba ich spomenúť. Ako iné materiály, aj koža podlieha starnutiu a opotrebovaniu. Hlavne ak je vystavená dennému používaniu. Stáva sa to aj pri správnom čistení a impregnácii. Časom sa renovácii bohužiaľ nevyhnete. Renovácia kože v aute je o čosi náročnejšia ako jej čistenie. Tu sa už naozaj odporúča zveriť sa do rúk odborníkov. Na renováciu sa používa mnoho profesionálnych prípravkov, ktoré ako laik ani nemusíte zohnať, či vedieť správne použiť. Odborník vám pri renovácii namieša odtieň totožný tomu, ktorý je vo vašom interiéri. Renovácia si vyžaduje niekoľko postupov, a ani jeden sa nesmie vynechať. Renovácia je samozrejme aj časovo a finančne náročnejšia ako samotné čistenie. Zároveň vám však predĺži životnosť koženého interiéru a pridá na hodnote vášho auta.

Medzi ďalšie možné nevýhody kože v aute patrí aj to, že nie je odolná voči všetkému. Môže sa ľahko poškriabať, a škrabance zostanú viditeľné. Treba si dávať pozor na dlhé nechty či ostré šperky. Toto platí hlavne pre tenšie a umelé typy kože. Aj priame vystavenie slnečným lúčom môže spôsobiť šarapatu. Koža vysychá a praská. Preto je správna impregnácia taká dôležitá. Niektorí ľudia sa pri koži sťažujú na nepríjemné pocity pri dotyku s telom. V lete sa koža na slnku môže prehriať, a sedenie na horúcej sedačke nie je nič príjemné. V zime si treba zvyknúť na väčšie chladenie. Preto sa kožený interiér neodporúča ľudom so zdravotnými problémami.

Veľa motoristov však nedá na kožu dopustiť. Pri správnej starostlivosti jej výhody prevyšujú možné nevýhody. Tento materiál sa vám odvďačí dlhou životnosťou a odolnosťou, a v neposlednom rade aj štýlovosťou, čo pridá na hodnote celému vozidlu.

 

Facebook Comments

You may also like

Pripravte sa na letné horúce dni so značkou SENCOR

Letné dni so sebou prinášajú vysoké teploty, pred