Počas jazdy autom sa vám môže prihodiť veľa nepríjemností. Jednou z nich je iste defekt, ktorý vie potrápiť nejedného vodiča v ten najnevhodnejší čas. Menšie defekty sa dajú ľahko odstrániť priamo na ceste a o ich opravu sa následne postarajú v servise. Preto majte v aute po ruke vždy zopár maličkostí, ktoré si s nepríjemným defektom poradia rýchlo a efektívne.

Predchádzajte defektom

Nenávidenému defektu sa dá predísť viacerými spôsobmi. Nejeden test pneumatík dokázal, že správnou starostlivosťou o pneumatiky a vašim štýlom jazdy sa môžete defektu čiastočne vyhnúť. Veľa motoristov zabúda na pravidelnú kontrolu tlaku v pneumatikách. Nesprávny tlak môže byť problém hlavne pri dlhšej jazde autom. Štatistiky jasne vravia, že s defektom sa stretlo vyše 13 % vodičov pri ceste na dovolenku. Dávajte si taktiež pozor na preťaženie vozidla a vyhýbajte sa jazde po krajnici alebo po poškodenej vozovke.

Runflat pneumatiky

Pri absencii rezervnej pneumatiky vo vozidle vám bezpečný dojazd pri defekte umožnia Runflat pneumatiky. Investíciu do nich nebudete celkom iste ľutovať. Pri poškodení povrchu pneumatiky vás zachránia zosilnené Runflat bočnice, ktoré sú odolné voči deformácii. Umožnia vám tak dojazd do najbližšieho servisu. Nemusíte sa vďaka nim trápiť opravou počas jazdy.

Lepiace sady

Špeciálny lep vám pomôže s dočasnou opravou defektu bez nutnosti demontáže kolesa. Táto metóda boja s defektom je síce prácnejšia, ale je lacná a vďaka nej môžete pokračovať v takmer plynulej jazde až do servisu. Lepiace sady stoja zopár eur a nezaberajú takmer žiadne miesto. Skladajú sa z knôtu, ktorý je namočený do lepidla a aplikačnej ihly. Ihlou sa lep jednoducho vstriekne do miesta poškodenia. Vo vozidle musíte mať k dispozícii aj prenosný kompresor, ktorým koleso dofúkate.

Tesniace tmely

Bohužiaľ ani najlepšie zimné a letné pneumatiky vás neuchránia pred defektom. Ďalšou možnosťou ako si s ním poradiť je kúpa tesniaceho tmelu. Použitie tesniaceho tmelu je jednoduché a opäť nebudete musieť koleso demontovať. Tmel sa aplikuje do pneumatiky cez ventil. Po nafúknutí pneumatiky sa tmel prichytí na celý obvod a utesní všetky prípadné poškodenia. Tesniaci tmel však utesní defekty do maximálnej veľkosti 8 mm a pri dojazde do servisu je rýchlosť vozidla značne obmedzená.

Rezerva je stávkou na istotu

Možnosti opravy defektu sú viaceré, nič však nenahradí kvalitnú rezervu. Iba pri rezervnej pneumatike si môžete byť istí efektivitou a po výmene poškodenej pneumatiky sa nemusíte obmedzovať v rýchlosti jazdy. Ak rezervnú pneumatiku nevlastníte, zamerajte sa pri jej kúpe na označenie pneumatík a vhodnosť pre vaše vozidlo. Rezerva je jedinou alternatívou pri poškodení bočnice pneumatiky a aj najbezpečnejšou voľbou pri defekte.

 

 

 

 

Facebook Comments

You may also like

UTV, Side-by-Side alebo ATV štvorkolka: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Svet štvorkoliek je plný rôznych pojmov, ktoré môžu