Cigary neodmysliteľne patria k tropickému Karibiku. Práve tam s nimi domáci bežne vysedávajú v kaviarňach či baroch. Aj v Európe sa však tešia záujmu. Cigary sú u nás symbolom luxusu a mnohí ich fajčia len pri významných príležitostiach. Aké sú ďalšie zaujímavosti o cigarách?

Čo ste možno o cigarách nevedeli

1. Vydržia roky a zrejú podobne ako víno

Podobne, ako niektoré druhy vína, aj cigary sú vhodné na archiváciu. Ak ich budete správne skladovať, vydržia vám dlhé roky. Dôkazom je, že ešte aj dnes si môžete v zahraničných aukciách vydražiť cigary napríklad z obdobia kubánskej revolúcie v 50. rokoch 20. storočia.

Pre ich dlhú životnosť sú však rozhodujúce podmienky, v akých ich skladujete. Cigarám najviac vyhovuje teplota od 18 do 20 °C a vlhkosť vzduchu približne 68 až 72 %. Aby ste tento ideál dosiahli, potrebujete špeciálne zariadenie, ktoré sa volá humidor.

Humidor je box, skrinka alebo niekedy aj samostatná miestnosť so zvlhčovačom, v ktorej sú cigary uložené a postupne v nej dozrievajú. Dozrievaním sa vylepšuje ich chuť, vôňa aj horenie. Humidor väčšinou nájdete u fajnšmekrov a vášnivých zberateľov cigár, nie v bežných domácnostiach.

Tieto špeciálne zariadenia sa vyrábajú prevažne z cédrového dreva, ktoré dokáže najlepšie regulovať vlhkosť. Jeho jemná aróma navyše dodáva cigarám zaujímavú chuť a podporuje dozrievanie. Dostupné sú však už aj moderné zariadenia, ktoré fungujú na podobnom princípe ako elektrická vinotéka.

2. V minulosti bolo v Európe ich fajčenie veľkým trendom

Koncom 19. storočia, keď sa v Európe pomaly upúšťalo od šnupania tabaku, začali byť cigary veľmi populárne medzi mužskou časťou smotánky. V tom období sa dovážali výhradne z Kuby a páni ich fajčili takmer kdekoľvek. Dokonca pre ich popularitu vznikli v hoteloch a kluboch aj špeciálne fajčiarne. O niekoľko rokov neskôr sa zase k luxusným vlakom pridávali fajčiarske vagóny.

Cigary sa stali neodmysliteľným doplnkom šľachty a bohatých ľudí. Tradične sa fajčili po večeri pri poháriku brandy alebo portského vína. Už vtedy sa stali symbolom bohatstva a luxusu. Až v 20. storočí, keď sa na ich výrobu začali používať aj stroje, sa dostali aj medzi bežných Európanov.

3. Najkvalitnejšie cigary sa vyrábajú ručne

Aj dnes sa tie najkvalitnejšie cigary vyrábajú ručne, a rozhodne to nie je ľahká práca. Aby boli tabakové listy stočené čo najlepšie, chce to veľa praxe a zručnosti. Aj preto je cena kvalitných ručne vyrobených cigár vysoká.

Tí najzručnejší baliči cigár dokážu za deň vyrobiť približne 200 kusov. Zaujímavé je, že v minulosti mali v továrňach títo ľudia aj vlastných „čitateľov,“ ktorí im prácu spríjemňovali čítaním z novín alebo z kníh. Neskôr ich však nahradili rádiá.

4. Najdrahšia cigara na svete stojí viac ako milión eur

Hoci vo svete sú za tie najexkluzívnejšie považované kubánske cigary, najdrahšie kúsky pochádzajú z Hondurasu a Dominikánskej republiky. Vyrába ich firma Gurkha Cigars a jedna cigara z luxusnej edície „Royal Courtesan“ stojí niečo vyše milióna eur.

Jej náplň tvoria tabakové lístky z rastlín v Himalájach, ktoré sa polievajú vodou z tichomorského ostrova Fidži. Celá cigara je zabalená do pozláteného listu a tvar drží vďaka obrúčke osadenej diamantmi. Navyše je jemne napustená koňakom, ktorého fľaša stojí neuveriteľných 27-tisíc eur. Všetko je, samozrejme, ručná práca, a teda niet divu, že sa suma za jeden kus šplhá do astronomických výšok.

 

Zdroj: Pexels

 

 

Facebook Comments

You may also like

Kuchyňa ako srdce Vášho domova – Inšpirácie a rady pre Váš priestor

Kuchyňa je centrom domova, miestom, kde sa snúbia