Videli ste už lietajúce lampióny?

Ľudia čoraz častejšie púšťajú tieto papierové „balóny“ do vzduchu počas veľkých sviatkov či rodinných osláv. Obzvlášť na Nový rok je obloha doslova posiata stovkami lampiónov, ktoré tvoria krásne blikajúce húfy.

Aj keď sa u nás začali lampióny výraznejšie presadzovať len v posledných rokoch, nie sú vôbec novotou. Vznikli v Číne okolo roku 700 pred Kristom (pôvodne sa používali ako bojová signalizácia) a dodnes sú tradičnou súčasťou všetkých väčších sviatkov po celej Ázii. Ľudia veria, že takýto lietajúci lampión si so sebou vezme všetky vaše starosti a keď vám zmizne jeho svetlo z dohľadu, zmiznú aj vaše trápenia.

lampiony_svadobne_sety

Lampióny šťastia sa už začínajú používať nielen počas veľkých sviatkov, ale aj na rodinných oslavách. Narodeniny či rodinné stretnutia sa zakončujú vypustením lampiónov a vzájomnými želaniami.
Čoraz obľúbenejšie sú hlavne na svadbách – a nie je to náhoda. Má to totiž niečo spoločné so starými zvykmi a poverami, ktoré sa spájajú s púšťaním lampiónov.

Jednu poveru sme už okrajovo spomenuli.

Podľa ázijskej tradície sledovanie odlietajúceho lampióna odnáša starosti a problémy. Jeho svetlo má prežiariť a vyčistiť myseľ človeka, ktorý ho vypustil. Vypustenie lampiónov na svadbe teda otáča život mladomanželov na „čistý list“ – všetko, čo bolo doteraz, sa pošle preč spolu zo svadobným lampiónom a spoločne začínajú nový život.

A druhým „rituálom“ je posielanie prianí. Funguje to nasledovne: Každý si vezme lampión(aj hostia, aj mladomanželia) a na kartičku napíše svoje prianie svadobnému páru (mladomanželia sebe navzájom). Lampióny s priviazanými kartičkami sa potom pošlú na svoju púť nočnou oblohou a podľa povery prinášajú tieto želania priamo bohom do neba. Čím dlhšie vraj svadobný lampión letí, tým je väčšia šanca, že sa prianie splní.

Dnes si občas svadobné páry kartičky s prianiami nechávajú. Vytvárajú si tak spomienku na svoj svadobný deň a na všetky blahopriania a želania.

Či tieto povery skutočne fungujú, je otázne. Ale je neodškriepiteľné, že svetlá sviečok stúpajúce k oblohe navodzujú veľmi pokojnú a romantickú atmosféru. Je to zaujímavá a tiež celkom nezvyčajná súčasť svadobného programu, ktorá môže vašu svadbu pekne oživiť.

Pre väčšinu ľudí je proces púšťania, ale tiež sledovanie vylietavajúcich svadobných lampiónov nezabudnuteľným zážitkom, vďaka ktorému si na vašu svadbu spomenú aj o niekoľko rokov.

Ak by ste si chceli na svoju svadbu zabezpečiť lampióny, musíte vopred myslieť ešte na jednu vec. Lampióny nesú otvorený oheň, a tak je treba sa informovať, či je dovolené ich púšťať na danom mieste v čase konania. Ak však nejdete púšťať závratné množstvo lampiónov, obvykle sa to zaobíde bez akýchkoľvek komplikácií, ak budete používať vhodné lampióny.

Presne takéto nájdete napríklad na LampionyPriani.sk. Sú tam nielen klasické biele, ale aj lampióny rôznych farieb a tvarov od výmyslu sveta(napríklad červené v tvare srdca).

A čo je najdôležitejšie – môžete si kúpiť rovno celý svadobný set lampiónov, ktorý je pripravený na oslavu či svadbu. Obsahuje totiž okrem samotných lampiónov aj fixky a kartičky na priania, takže ho stačí rozbaliť pred oslavou a všetko rozdať hosťom. O nič viac sa už nemusíte starať.

 

Tak čo – ozdobia lampióny nabudúce aj vašu oslavu?

 

Foto  Phaitoon / freedigitalphotos.net

Facebook Comments

You may also like

Stratili ste cestu k partnerovi? Takto sa s ním opäť zblížite

Vo víre denných povinností sa občas stane, že