Už dávno neplatí, že funkciou svietidiel je len osvetlenie miestnosti. Svietidlá v súčasnosti predstavujú dôležitý dizajnový prvok každého interiéru. Významným trendom vo svete svietidiel je, že centrálne závesné svietidlo uprostred miestnosti stráca pomaly svoj význam, a nastupujú rôzne doplnkové osvetlenia vytvárajúce zaujímavé svetelné scény a tým príjemnú dokonalú atmosféru. Ide teda o kombináciu závesných, stojanových, stolových a rôznych náladových svietidiel.

Závesné svietidlá

Závesné svietidlá sú z hľadiska dizajnu azda najatraktívnejšie. V ponuke nájdete rôzne majestátne lustre, ktoré sa stanú jednoducho neprehliadnuteľné. Nie je nutné ich umiestňovať do barokovo ladeného interiéru. Vytvoria zaujimavý dominantný prvok aj v klasicky zariadenej domácnosti, taktiež pri čistom minimalistickom štýle. Vhodným miestom na umiestnenie závesných svietidiel, kam sa doslova žiadajú, je priestor nad jedálenským stolom.  Či už je to svietidlo skladajúce sa z viacerých samostatných svietidiel, alebo svietidlo s tienidlami, je vhodné si vybrať tak, aby ste obsiahli svetlom celý jedálenský stôl. Množsvo dizajnových závesných svietidiel zahŕňa materiály ako sklo, krištáliky, kov, chróm ale aj plast, či textilné tienidlá.

Stojanové svietidlá

Stojanové svietidlá dokážu vytvoriť dokonalú atmosféru. Predstavujú doplnkové svetlo, ktoré je však nutnosťou na vytvorenie príjemného prostredia. Hlavne vo večerných hodinách, keď nemáme náladu na to hlavné silné svetlo uprostred miestnosti, ale žiada sa nám príjemné útulné osvetlenie. Vhodným miestom na ich umiestnenie sú rohy miestností, prázdne kúty, prípadne priestor za kreslom alebo pohovkou. Poslúžia vám ako vhodné osvetlenie aj na večerné čítanie. Túžite po atraktívnom dizajnovom kúsku? Obstarajte si svietidlo v podobe reflektorov na trojnožke a cíťte sa ako vo filme! Potrebujete útulné osvetlenie do vášho interiéru? Vyberte si stojanové svietidlo s tienidlom charakteristickým prírodnými materiálmi, alebo textilom či v plastovom vyhotovení.

nocny-stolik-manhattan-50cm-antracit-600x533Stolové svietidlá

Kategóriu svietidiel dopĺňajú v neposlednom rade aj stolové lampy, určené na dotvorenie požadovanej atmosféry. Ide o atraktívne dizajnové doplnky slúžiace aj ako dekorácie. Či ich umiestnite na nočný stolík, alebo na komodu či príborník do obývačky, poslúžia vám na osvetlenie aj na zatraktívnenie interiéru.

 

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Prečo sú personalizované šperky ideálnym darčekom

Šperky majú vždy špeciálne miesto v srdci väčšiny