V oblasti ochrany pred slnečným žiarením v lete, či silným dažďom v zime, predstavujú vonkajšie žalúzie v súčasnosti známy pojem. Je dôležité, aby ste týmto prírodným prvkom neboli priamo vystavení a zároveň si užívali svoj obývací priestor. Aké sú vlastne výhody vonkajších žalúzií a ako postupovať pri ich správnom výbere?

Slovo žalúzia má pôvod vo francúzštine z výrazu „Jalousie“, čo znamená žiarlivosť (žalúzie zakrývali pohľady cudzích mužov na ženy, pred žiarlivými manželmi). V minulosti ich vývoj sprevádzali rôzne druhy ovládania a takisto aj materiál, z ktorého boli vyrobené (dnes je to zvyčajne hliník a pozinkovaný plech). Postupom času sa ich kvalita výrazne zlepšila a priniesla aj nemalý počet možností.

Výhody v praxi

Vonkajšie žalúzie vo všeobecnosti ponúkajú rôzne pozitíva. Vďaka ľubovoľnej regulácií dopadu svetla do miestnosti, si môžete domácnosť osvetliť alebo zatieniť. Zároveň poskytujú ochranu pred slnkom, nežiadúcim teplom či dažďom počas všetkých ročných období. Žalúzie zabezpečia ochranu Vášho súkromia, izoláciu od hluku, pričom hliníkový materiál znemožní prístup neželaným návštevám. Estetika a teda celkový dizajn tiež zohráva nemalú úlohu.

Správny výber

Výber žalúzií môže byť ťažké rozhodnutie. V prvom rade treba zabezpečiť, aby rozmery vašich žalúzií presne zapadli tam, kde budú umiestnené. Rolu zohrávajú aj ďalšie špecifikácie.

Účel

Zodpovedanie na otázku, pre aký účel vonkajšie tienenie potrebujete, napríklad pre skvalitnenie Vášho súkromia, ochranu pred priamym nežiadúcim žiarením, alebo ako istú formu zabezpečenia pred krádežou, vám značne pomôže zúžiť výber pri nákupe.

Kvalitný materiál a údržba

Je potrebné overiť si kvalitu materiálu. Najvhodnejším kandidátom je hliník, pretože ponúka rezistenciu voči nepriaznivému počasiu, znižuje náklady na energie a má ako zvukové, tak aj izolačné vlastnosti.

Samozrejmosťou pri nákupe je vybrať žalúzie, ktoré si vyžadujú minimálnu údržbu. Uistite sa, že ste si prečítali špecifikácie o danom produkte a rozhodli sa pre tie s najmenšou údržbou.

Manuálne alebo motoricky?

Možnosti ovládania fungujú buď na manuálnom princípe, od ktorého sa síce v dnešnej dobe upúšťa, ale je cenovo výhodnejšie. Ovláda sa kľukou.

Motorický spôsob ovládania ponúka pohodlnejšiu alternatívu, kedy prísun svetla do miestnosti môžete regulovať buď s motorom na vypínač, alebo s motorom na diaľkové ovládanie.

Nepodceňujte dizajn

Kvalita, či účel žalúzií je samozrejme dôležitý, ale nezabúdajte, že práve dizajn vytvorí atmosféru a príjemné prostredie Vášho domu. Preto sa treba nachvíľu pozastaviť aj pri výbere tohto aspektu.

Vonkajšie žalúzie ponúkajú komfort a rôzne výhody do domácnosti. Nie je to len vonkajší kryt, ale dôležitá súčasť infraštruktúry každej budovy.

Facebook Comments

You may also like

Európsky katalóg firiem ALL-THE-BEST.EU: online platforma pre Networking

Európsky katalóg firiem a online platforma All-the-best.eu je