Tohtoročné babie leto je celkom vydarené, avšak teplé jesenné počasie sa môže ľahko premeniť na chladnú sychravú jeseň. V októbri a novembri je potom ideálny čas na zazimovanie záhrady. Ako uložiť záhradku na zimný spánok a na čo by ste nemali zabudnúť?

Záhony

Čo najskôr ostrihajte odkvitnuté trsy trvaliek, ďalej odstráňte burinu zo záhonov a pred zimou nevynechajte ani prekyprenie pôdy. Všeobecne potom platí pravidlo, že čím neskôr pôdu porýľujete, tým lepšie. Napríklad slimáky kladú vajíčka ešte na jeseň, a to do čerstvo porýľovaných záhonov. Môžete tiež vysadiť nové trvalky. Nezabudnite ich ale poriadne zaliať. Na záver záhon prekryte suchým lístím, ktoré je najlepšou izolačnou vrstvou. Tá by však nemala byť príliš silná, aby na konci zimy nedošlo k predčasnému klíčeniu.

Starostlivosť o kvetiny

Nie všetky rastliny zvládnu pobyt vonku cez zimu. Preto všetky citlivé kvety opatrne vyjmite zo zeme a zazimujte ich. Ideálne ich uložte do debničky aj s časťou zeminy a nechajte ich dostatočne uschnúť. Uschnuté rastlinky potom skladujte na suchom a vzdušnom mieste. Čo sa týka takzvaných letničiek, tie vykopte po prvých mrazoch a odstráňte ich.

Čo s trávnikom

Trávnik je akýmsi pomysleným kobercom vašej záhrady a aj ten je potrebné sem tam „vyprášiť“. Príprava trávnika na zimu je celkom jednoduchá – zozbierajte z neho popadané lístie, vetvičky a kôru, a to najlepšie do konca novembra. Koncom októbra môžete na trávnik aplikovať špeciálne hnojivo, ktoré mu pomôže počas prezimovania. Prerezaním a zvalcovaním trávnatej plochy taktiež nič nepokazíte. Naopak, utužíte podklad, z ktorého trávnik vyrastá. Akonáhle začne mrznúť, na trávnik nevstupujte.

Náčinie a náradie

Podobne ako kvetiny a dreviny aj vaše náradie potrebuje zvláštnu pozornosť. Starostlivo ho očistite, naolejujte a uložte na suché miesto. Osivo, ak vám nejaké po sezóne zostalo, uložte na suchom a chladnom mieste. Skontrolujte tiež všetky nádoby, ktoré na záhrade určite máte, a rovnako tak aj trubky a hadice. Nesmie v nich totiž zostať žiadna voda. Ak máte záhradné jazierko, nezabudnite ho pred zimou vyprázdniť.

Facebook Comments

You may also like

UTV, Side-by-Side alebo ATV štvorkolka: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Svet štvorkoliek je plný rôznych pojmov, ktoré môžu