Pôžička sa často stáva jediným možným riešením, ako zvládnuť vyplatene účtov, dovolenku či kúpu nehnuteľnosti. Obrátiť sa na rodinu či známych môže narobiť neskôr zbytočné problémy. Okrem toho sa pri pôžičkách spoliehame buď na bankové alebo nebankové subjekty. Viete, čo vás čaká pri jednej alebo druhej možnosti?
Banky vás poriadne preveria
Bankové subjekty ponúkajú klientom pri rôznych pôžičkách v porovnaní s nebankovými subjektmi nižší úrok. Ešte skôr, ako však od banky získate úver, jej zamestnanci vás prísne posúdia. Skontrolujú váš vek, výšku, životné podmienky, počet detí či pravidelnosť príjmu. Podstatné je mať čistý bankový register, čo znamená, že ste si svoje predchádzajúce záväzky voči bankám plnili načas. Ak tomu tak nebolo, vaša žiadosť môže byť zamietnutá. Banka tiež môže zmeniť výšku pôžičky, o ktorú ste žiadali. Takže v konečnom dôsledku dostanete menej peňazí. Výhodou je aj fakt, že na mnohé banky sa môžete obrátiť aj pri nižších pôžičkách.
Pri nebankovkách pozor na úrok
Nebankové subjekty fungujú opačným spôsobom. Netrápi ich ani váš bankový register, ani nekladú otázky o vašom zázemí. Pôžičku pripravia zvyčajne do niekoľkých hodín, pričom ju poskytnú vo výške až po tisíce eur. Rýchle a bezproblémové vybavovanie sa spája s vysokými poplatkami a úrokovej miere. Preto je dobré si dôkladne premyslieť využitie tejto služby. Aj pri nižších sumách je potrebné ručiť nehnuteľnosťou, čo vás môže ľahko dostať na ulicu.
Praktickou možnosťou sú online pôžičky
Ak nemáte toľko času a chuti na obchôdzky po jednotlivých pobočkách, možnosťou sú online pôžičky. Stačí len vyplniť online žiadosť a potom už len čakať na schválenie, pričom stav svojej žiadosti môžete kontrolovať.