Kontinencia, a teda ovládanie či schopnosť udržať moč či stolicu, patrí medzi naše základné schopnosti. Často sa však stáva (pod vplyvom nezdravého životného štýlu, nízkej telesnej aktivity, tehotenstva či choroby), že človek nedokáže ovládať únik moču a dochádza u neho k mokrým nehodám. Našťastie, na trhu sú rôzne pomôcky na inkontinenciu moču, ktoré môžu ľuďom postihnutým týmto ochorením vrátiť normálny život. Ani ich používanie by nám však nemalo zabrániť v tom, aby sme v prípade potreby vyhľadali odbornú lekársku pomoc. Ak sa chcete dozvedieť viac o produktoch, ktoré sa môžu pri inkontinencii hodiť, čítajte ďalej.

Výber správneho produktu

V súčasnosti si môžete zadovážiť naozaj mnoho produktov, ktoré pomáhajú zostať v suchu a pohodlí. Možno ich zakúpiť v lekárňach, supermarketoch či veľkoobchodoch. Je veľmi dôležité, aby ste si svoje pomôcky vyberali tak, aby zodpovedali skutočným potrebám. Pokiaľ si nie ste istý, prekonzultujte to s odborníkom. Poznáme totiž niekoľko druhov inkontinencie a každá potrebuje niečo iné.

Chrániče matracov a stoličiek

Nielen postele a stoličky potrebujú ochranu, zabúdať netreba ani na invalidné vozíky a autosedačku. Mali by mať vodotesnú podložku, ktorá ich chráni pred navlhnutím a následným nepríjemným zápachom. Chrániče môžu byť použité samostatne, no často bývajú súčasťou podsedákov alebo špeciálnych nohavičiek. Zvoliť si môžete jednorazovú alternatívu, ale k dispozícií sú aj balíčky na opakované použitie. Podkladajte si ich najmä v noci, aby ste mali pokojný spánok a predišli mokrej posteli. Tieto podložky nie sú ale určené pre fekálnu inkontinenciu. Pokiaľ hrozí takéto riziko, musíte nosiť ochrannú vložku.

Urinálny kondóm

Určite netreba zdôrazňovať, že táto pomôcka je určená pre inkontinentných pánov. Niektorí si ju dokonca obľúbili viac ako podložky. Špeciálny kondóm zapadá tesne na penis a je spojený s drenážnym vakom. Ten je pripojený na nohy muža a zbiera moč. Väčšie odvodňovacie vrecúško môže byť použité napríklad v noci. Na trhu sú tiež urinálne kondómy pre pánov, ktorí majú zatiahnutý alebo skrátený penis. Opäť je dôležité, aby ste sa poradili s odborníkom a aj s jeho pomocou vybrali správnu veľkosť.

Špeciálne nohavičky

Výhodou jednorazových podložiek môže byť pohodlie, ale táto alternatíva zvykne byť nákladná. K opakovanému využitiu sa hodia nohavičky, ktoré obsahujú absorpčné vankúšiky. Tie sa dajú zakúpiť aj samostatne, pričom ich je potrebné upevniť na spodky alebo iné oblečenie. Niektorí pacienti si ich dávajú vyrobiť na zákazku. Síce sú určené na opakované použitie, a teda sa môžu prať, definitívne by sa mali vymeniť každých 6 až 12 mesiacov. Zakúpiť je možné aj špeciálne plienkové nohavičky pre seniorov, ktorí sú imobilní. Zvyčajne bývajú vybavené suchým zipsom a  diskrétnym tesnením. Ošetrovateľ môže nohavičky bez problémov vymeniť, kým pacient leží. Tieto produkty dokážu zvyčajne absorbovať veľké množstvo moču. Niektoré sú navrhnuté aj pre fekálnu inkontinenciu a potláčanie zápachu. Výberu nohavičiek treba venovať pozornosť, pretože ak sú príliš malé, veľké alebo so slabším tesnením, nemôžu plnohodnotne plniť svoj účel. Pri pretečení moču hrozia kožné problémy. Absorpčné nohavičky je možné zakúpiť v rôznych farbách a celkovo vyzerajú ako spodná bielizeň.

Katéter

Inak sa zvykne nazývať aj cievkovač. Ide o tenkú uzdičku alebo dutú rúrku z umelej hmoty, silikónu, skla či latexu, ktorá odvádza moč z močového mechúra do odvodňovacieho vaku. Môže mať tiež uzatvárací ventil. Drenážne vrecká zvyknú byť počas dňa pripevnené k nohe pod oblečením a v noci zavesené na strane lôžka. Nočné vrecká udržia väčší objem moču. Katéter sa používa iba výnimočne, v prípadoch, kedy je to naozaj nevyhnutné. Musí ho predpísať lekár.

Zvlhčujúci krém a čistiaci prostriedok

Žiaľ, podráždenie pokožky býva častým vedľajším účinkom ťažkostí s inkontinenciou. Preto si zvyknite používať špeciálne hydratačné krémy na perineálnej oblasti (medzi genitáliami a konečníkom). Vďaka ním predídete nepríjemným vyrážkam a suchej pokožke. Občas stačí iba jednoduchý ochranný krém, ktorý bude chrániť pokožku pred podráždením. Je možné, že Vás bude lákať použiť pri umývaní chemické látky a prípravky, ktoré môžu byť agresívne k pokožke. Namiesto toho použite čistiaci prostriedok, ktorý odstraňuje moč (aj stolicu) bez rizika podráždenia.

Kompresný vak (pre mužov)

Kým ženy s inkontinenciou obľubujú napríklad nohavičky TENA pre dospelých, páni často siahajú aj po polstrovaných vreckách. Tie vytvárajú malý tlak na penis (jemné stláčanie močovej trubice), aby sa tak zabránilo úniku moču. Malé množstvo, ktoré náhodou odkvapká, ihneď absorbujú. Kompresný vak možno nosiť bezpečne tri až štyri hodiny, takže máte dostatok času zájsť si do posilňovne, prípadne vykonať inú činnosť, ktorá môže vyvolávať problémy s močením.

Spreje a vlhčené obrúsky

Zápach je najčastejší problém, ktorý trápi ľudí s inkontinenciou. Je ťažké ho nejako zamaskovať. Skôr ako to skúsite s bežným parfumom alebo dezodorantom, vyskúšajte špecializovaný nedráždivý produkt, ktorý dokáže nepríjemnú arómu výborne zamaskovať. Takýto sprej môžete aplikovať na spodnú bielizeň, odev, alebo ho iba tak rozptýľte do vzduchu v byte. Skúste sa opýtať v lekárni, prípadne si vyhľadajte niečo na internete (dôveryhodnosť predajne si overte). Ako mimoriadne praktické sa ukazujú jednorazové vlhčené utierky, ak náhodou dôjde k úniku moču. Obstarajte si neprehľadné a zápach eliminujúce vrecko, do ktorého môžete vložiť vložky, ale aj použité utierky, a diskrétne ich vyhodiť.

 

Ponúkli sme Vám niekoľko základných produktov, ktoré by ste mohli oceniť. Možností je ale oveľa viac. Vyskúšať môžete napríklad i Kegelove cviky na posilnenie panvového dna, no oplatiť sa môže aj nákup kníh a časopisov o inkontinencii. V prvom rade prekonajte ostych a život bude hneď jednoduchší. Držíme palce!
Autorské právo: stylephotographs / 123RF Reklamní fotografie

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Ako si ekologicky a finančne nenáročne uctiť pamiatku svojich najbližších

Uctenie si pamiatky našich zosnulých je dôležitou súčasťou