V posledných rokoch sa LED technológie dostávajú do viacerých odvetví priemyslu. Ich využitie je naozaj široké a čoraz viacej obľúbené. Nie je sa čomu čudovať, keďže LED diódy majú nespočetne veľa pozitívnych vlastností. Predpokladom širokých možností využitia LED diód je ti to, že umožňujú svietenie v širokom spektre farieb. Vďaka dlhej životnosti sa stávajú nenahraditeľnou súčasťou mnohých elektrických spotrebičov, automobilov či veľkorozmerných svetelných reklám.

Čo je vlastne LED dióda a na čo sa využíva

O LED osvetlení sa v posledných rokoch veľa povedalo a napísalo. Vo väčšine prípadov si pod pojmom LED ľudia predstavia doplnkové svietenie, náladové osvetlenie alebo svietiace pásy. Čiastočne je táto predstava správna, ale nie úplne. LED svetlá a diódy môžu byť riešením nielen v priemysle, ale časom iste i v každej domácnosti. Pre lepšie pochopenie toho, čo vlastne LED dióda predstavuje je potrebné si ujasniť zopár pojmov. LED diódy sa často označujú aj ako svetelné, žiarivé, elektroluminiscenčné diódy alebo hovorovo ledky. Pod skratkou LED sa skrýva polovodičová súčiastka, ktorá funguje na princípe P-N prechodu. Efekt svietenia je vlastne formou elektroluminiscencie. Výsledné svietenie je na úrovni klasickej žiarovky, ale s nižšou energetickou náročnosťou. Prvé LED diódy boli vyrobené pred viac ako 40 rokmi a postupne si našli svoje využitie v rôznych priemyselných odvetviach. Dnes sa používajú LED diódy hlavne v automobilovom priemysle na výrobu svetlometov vozidiel. Diódy sú taktiež súčasťou svetelných indikátorov v elektrospotrebičoch, skrývajú ich LED pásy na reklamných svetelných paneloch, nájdete ich v podsvietení počítačov, v kontrolkách diaľkových ovládačov, v semaforoch,  v hodinkách, v armádnych prístrojoch, optických vláknach či LED žiarovkách. Postupne ich využívajú aj luxusnejšie hotely ako formu osvetlenia priestorov. Využitie LED diód v domácnostiach sa očakáva v priebehu niekoľkých rokov po zlacnení vstupných nákladov na ich výrobu.

Prečo sa oplatí využívať LED diódy

LED diódy podobne ako LED žiarovky sú preferované hlavne z dôvodu nízkej spotreby energie a zároveň dlhej životnosti. Niektorí výrobcovia uvádzajú životnosť až 100 tisíc hodín. Priemerne je však životnosť LED diód okolo 50 tisíc hodín. Tento údaj znamená, že pri 4 hodinách svietenia denne by vám mala dióda vydržať viac ako 25 rokov. Životnosť LED sa dá predĺžiť inštaláciou chladiaceho zariadenia. LED diódy sú extrémne odolné voči otrasom a sú prakticky nezničiteľné. Nemusíte sa báť, že by sa rozbili alebo deformovali. Ak by sa predsa len poškodili, neobsahujú žiadne škodlivé látky. Ďalšou výhodou LED diód je ich variabilita. Vo svete farebného svietenia sú LED diódy možnosťou dosiahnutia širokého spektra farebného osvetlenia. Ich farbu je možné prispôsobiť rôznym požiadavkám bez nutnosti využitia farebných filtrov. Vďaka tomu je farba svetla čistejšia a intenzívnejšia. Ich svietivosť je až desaťkrát väčšia ako u klasickej žiarovky. Súčasne viete pomocou správne zvoleného puzdra LED diódy osvetliť iba požadovanú časť miesta bez rozptylu svetla. Zapnutie svetla nastáva ihneď, jedná sa prakticky o mikrosekundy. Zariadenia, v ktorých sú diódy zapojené môžete ľubovoľne vypínať či zapínať bez obáv o zhorenie, ku ktorému často dochádza v prípade žiariviek. Okrem farebnej variabilite sú LED diódy obľúbené taktiež z dôvodu tvarovej rôznorodosti. LED diódy sú veľmi malé, a preto sa môžu zapojiť do dosky plošných spojov.

Farebnosť a typológia LED diód

Základné farby LED diód sú biela, červená, modrá či zelená. Pri bielej farbe si môžete vybrať medzi teplou alebo studenou bielou. Pomocou spojenia ultrafialových diód a UV farieb sa dajú vytvoriť prakticky neobmedzené farebné kombinácie. Farba diód sa dá zmeniť podľa vývodu napájania. Dôležitá ja taktiež správna voľba tvaru diódy – guľatá s oblúkovým vrcholom, štvorcová, hviezdicová či okrúhla s plochým vrchom a iné. Okrem toho sa môžete stretnúť s LED diódami rôznych typov. Napríklad viacfarebné diódy, ktoré umožňujú väčšiu škálu farebnosti svietenia bez nutnosti zmeny polarity. V reklamných podsvieteniach sú populárne blikajúce diódy obvykle s periódou blikania jedna sekunda. Infračervené LED diódy sa využívajú pri komunikácii medzi elektronickými zariadeniami.

Zapojenie LED diód

Zapojenie LED diód nie je zložité, ale je potrebné dodržiavať zopár bezpečnostných pravidiel. Pred zapojením sa uistite, že elektrické zariadenie i všetky prístroje sú uzemnené. Nezabudnite na používanie protistatických rukavíc. Pri inštalácii myslite na to, že LED diódy musíte zapojiť v správnej polarite, aby vám fungovali a dĺžka vodičov by mala byť minimálna. Pri správnom napojení napätia P-N prechodu je zapojený priepustný smer, ktorý umožňuje prechádzanie prúdu. V opačnom prípade nemôže cez diódu prechádzať prúd a nie je možné vyžarovanie svetla. Približné hodnoty prechádzajúce prúdu sú u LED diód s nízkym príkonom 1 – 2 mA a u štandardných diód približne 10 ~ 25 mA. Zároveň pred dosiahnutie čo najsilnejšieho jasu je potrebný vyšší elektrický prúd. Nastavenie prúdu je možné pomocou predradného odporu. Možnosťou je využitie regulácie prostredníctvom tranzistoru. Niekoľko LED sérii je možné prepojiť jedným tranzistorom iba pri dostatočne vysokom napätí. Pri osádzaní LED diód si preverte, že vodiče sú zahnuté aspoň 3 mm od zapuzdrenia. Epoxidové zapuzdrenie by sa nemalo dotýkať dosky s otvormi. Ak predpokladáte dosiahnutie teploty v okolí LED diódy nad 60 stupňov, nezabudnite na inštaláciu chladiaceho zariadenia. LED diódy sa dajú v prípade znečistenia ošetriť izopropyl alkoholom.

 

 

 

Facebook Comments

You may also like

Zvládnite riešenie problémov s firewallmi Palo Alto Networks prostredníctvom špecializovaného kurzu

V dnešnej dobe, keď sú kybernetické útoky stále