Práca na voľnej nohe, tzv. “Freelancing”, sa týka len niekoľkých málo odborov, ako sú napríklad digitálny marketing alebo prekladateľstvo. Je však stále viac populárny a na pracovnom trhu sa nachádza mnoho freelancerov. Tiež ste už uvažovali začať pracovať na voľnej nohe? Poďme sa spoločne pozrieť, aké to má výhody a nevýhody.

Hlavné výhody

1.Sloboda

Keď pracujete na voľnej nohe, sami si určíte svoju pracovnú dobu, počet a typ klientov a pracovnú lokáciu. Radi pracujete z domu, z kaviarne alebo napríklad z coworkingu? Ako freelancer si môžete vybrať, alebo to treba striedať podľa aktuálnej nálady. Je to len na vás.

2. Vy určujete pravidlá

Žiadnymi kolegami a stratégiami sa neobmedzujete, robíte všetko podľa svojho vedomia a svedomia. Nikto vám nehovorí, čo a ako máte robiť, ale idete si podľa seba. Môže to byť aj nevýhoda, ale ak sa dostatočne vzdelávate a ste vo svojom odbore profesionáli, tak by to nemal byť problém.

3. Žiadna horná hranica príjmu

V práci máte daný počet hodín a mzdu, ale na voľnej nohe si sami určíte počet klientov, finančný obnos za hodinu vašej práce a počet hodín, ktoré tomu chcete venovať. Máte radšej veľa času sami na seba? Naberte pár klientov. Je vaším hlavným cieľom finančnú nezávislosť? Pracujte od rána do večera a čoskoro sa jej dočkáte.

4. Klienti

Už sa vám stalo, že ste v práci pracovali na klientovi, ktorého odbor alebo štýl rokovania vám nevyhovoval, ale nič ste s tým nezmohli? To sa vám na voľnej nohe nestane. Sami si určíte klientov, s ktorými sa vám dobre pracuje a ktorých odbor je pre vás zaujímavý.

5. Internalizácia s klientom

V agentúre bežne nemáte na starosť celú časť práce klienta, ale len určitú časť práce. Keď sa mu však venujete ako freelancer, robíte pre neho všetko vy sami. Vďaka tomu sa s klientom lepšie stotožníte a bude vás spravidla práce viac baviť, uvidíte v nej väčší zmysel a bude vám viac záležať na výsledkoch.

Hlavné nevýhody

1.Pocit samoty

Nemáte sa počas práce s kým porozprávať, zdieľať pracovné zážitky a užívať si teambuildingové akcie. Pre introvertný typ človeka to pravdepodobne nebude problém, ale ostatným by to mohlo začať liezť časom na nervy.

2. Neistý príjem

V agentúre by bol váš príjem pravdepodobne menší, za to ale istý. Na voľnej nohe nikdy neviete, čo sa stane. Z ničoho nič prídete o zásadných klientov, nepodarí sa vám nájsť náhrady a môže byť zamiesené na malér.

3. Žiadna záloha v podobe kolegov

Radi by ste si od práce oddýchli a odišli na dovolenku? Alebo v horšom prípade nebudete schopní pracovať kvôli chorobe? V agentúre vás má vždy kto zastúpiť, ale keď pracujete sami na seba, ťažko nájdete bezprostredne pomocnú ruku.

4. Miesto jedného šéfa niekoľko klientov

Výsledky nie sú také, aké sa očakávali? Dôjde k problému a váš výstup bude mať menšie meškanie? V práci ste sa následne museli spovedať šéfovi. To nie je nič príjemné, ale myslite na to, že ako freelancer sa budete musieť spovedať niekoľkým netrpezlivým klientom. A to je spravidla oveľa viac nepríjemná situácia.

5. Nielen práca na klientoch

Nebudete sa počas dňa venovať len klientom. Musíte sa neustále vzdelávať, hľadať si materiály, knižky a články, aby ste si udržali a zlepšovali svoje know-how. Zároveň s tým musíte budovať svoje meno, venovať sa sociálnym sieťam a marketingu. Ďalej budete musieť vybavovať všetky faktúry, dopyt klientov a podobne. Skrátka a jasne, práce budete mať nad hlavu.

Suma sumárum, práca na voľnej nohe nie je pre každého a je potrebné starostlivo zvážiť jej výhody a nevýhody. Spravidla je pre niekoho, kto vo svojom odbore alebo danej činnosti vyniká. Aj tak je ale pre začiatok lepšie nabrať skúsenosti v agentúre. Ak ste napríklad v škole mali talent na angličtinu, začnite robiť preklady angličtiny v prekladateľskej agentúre a prípadne časom prejdite do úlohy freelancera.

Facebook Comments

You may also like

Naše tipy ako vybrať krovinorez či strunovú kosačku

Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú