Bicyklovanie nie je obľúbeným športom len počas leta v prírode, ale aj v zlom počasí vo fitness centre alebo priamo doma. Tento šport sa dá vykonávať nielen na stacionárnom bicykli, ale aj na cyklotrenažéri. Aké sú medzi nimi rozdiely?

Cyklistika je vhodná pre každého

Cyklistika nie je špecifický šport, ktorý by bol určený len pre vybrané skupiny ľudí. Naopak, pre svoje pozitívne účinky na telo a jednoduchý spôsob vykonávania je vhodná úplne pre každého, bez ohľadu veku, pohlavia alebo kondície. Každý z nás by si mal nájsť sem tam čas niekoľko minút na tento pohyb, ktorý prospieva zdraviu, ale aj psychickej pohode. V dnešnej uponáhľanej dobe je veľmi ťažké nájsť si denne trochu času, no vďaka fitness strojom nemusíme nikam po práci utekať, ale môžeme si zacvičiť priamo doma.

Stacionárne bicykle a cyklotrenažéry sú dnes dostupnejšie ako kedykoľvek predtým a preto by ste s ich kúpou nemali dlho váhať. V súčasnosti ich má doma už obrovské množstvo ľudí, ktorí im neodolali a chcú sa hýbať za každú cenu, bez ohľadu na hodinu alebo počasie.

V čom sa líšia?

Stacionárny bicykel inak nazývaný aj rotoped sa využíva na klasické domáce bicyklovanie napríklad pri sledovaní televízie. Čas strávený na ňom vám pomáha nielen zlepšiť kondíciu, ale aj schudnúť a spevniť telo. Na výber sú nielen manuálne, ale aj elektronicky ovládané záťaže, pomocou ktorých si nastavíte presne to, čo potrebujete. Naopak, cyklotrenažér je určený skôr pre profesionálnych športovcov. Tí ho využívajú ako dôležitý doplnok tréningu a to najmä v zime. Tento stroj dokáže takmer úplne simulovať jazdu na bicykli v exteriéri, čo poskytuje úplne iný zážitok. Výhodou oproti rotopedu je lepšie a teda presnejšie nastavenie spomínanej záťaže, ale aj pevná konštrukcia. Ak vyhľadávate a potrebujete profesionálnejší tréning s lepšou záťažou a stabilitou, tento stroj si pokojne zakúpte aj vy. Na to, aby ste na ňom trénovali nemusíte byť profesionálny športovec. Pocit, že ste na bicykli, umocnia aj pedále, ktoré môžete používať s obuvou.

Rozdiely medzi týmito zariadeniami sú a preto si pred kúpou ujasnite, čo od neho očakávate. Hoci spomínané stroje nie sú najlacnejšie a nie každý na ne nájde financie, existuje aj lacnejšia alternatíva. Je ňou cyklistický trenažér, do ktorého upevníte vlastný bicykel a môžete ho používať priamo v obývačke. Možno ste o tejto možnosti nikdy nepočuli, no teší sa z neho stále viac ľudí. Váš klasický bicykel tak neodkladajte na zimu do pivnice, ale spaľujte na ňom tuky počas celého roka. Rôzne športové zariadenia tohto typu nájdete u športového predajcu inSPORTline. Okrem nich však ponúka aj iné prístroje ako napríklad stepper, bežecký pás, fitness pomôcky a doplnky.

Facebook Comments

You may also like

To najlepšie pre váš zrak – ako vybrať dobrú očnú kliniku

Zdravie očí je neoceniteľným darom, a preto je