Športové filtre v bežných autách sú populárnym vylepšením pre tých, ktorí hľadajú zvýšenie výkonu a zlepšenie zvuku svojho vozidla. Ale aká je kvalita týchto filtrov a sú naozaj hodné ceny, za ktorú sa predávajú?

Športové filtre pre vyšší výkon motora

Športové filtre sú navrhnuté tak, aby nahrádzali štandardné filtre vzduchu v automobiloch. Ich cieľom je zvýšiť príjem vzduchu do motora a tým zvýšiť výkon. Väčšina týchto filtrov má konštrukciu z textilných materiálov. Uvedené materiály umožňujú väčší prietok vzduchu, ale zároveň dokážu zachytiť aj väčšie nečistoty v porovnaní so štandardným papierovým filtrom. Tieto filtre tiež poskytujú lepší zvukový výstup a sú populárnym doplnkom pre nadšencov automobilov. Sú však drahé a našinec radšej kúpi lacné pneumatiky a k nim snímač tlaku pneumatík.

Aký je pomer cena verzus výkon

Vyjadrenia expertov ohľadom pomeru ceny verzus výkonu vozidla vďaka športovému filtru nie sú veľmi jednoznačné.  Existuje určitá neistota ohľadom toho či sú tieto filtre skutočne lepšie ako štandardné filtre vzduchu. Otázne je, ktorí motoristi sú ochotní zaplatiť vyššiu cenu za nestabilný výkon. Viaceré štúdie ukázali, že športové filtre vzduchu majú v porovnaní so štandardnými filtrami vzduchu len malé alebo žiadne vplyvy na výkon vozidla. Okrem toho tieto filtre môžu pritiahnuť viac nečistôt do motora a tým zvýšiť riziko jeho poškodenia. Popis k filtrom sa oplatí preštudovať rovnako ako označenie pneumatík.

Ako je to s údržbou športových filtrov

Ďalším faktorom, ktorý je potrebné zvážiť pri používaní športových filtrov vzduchu, je ich údržba. Športové filtre sú zvyčajne technicky navrhnuté tak, že sa musia častejšie čistiť. Niektoré modely filtrov vyžadujú pravidelné premazanie. Častejšia údržba môže byť pre niektorých majiteľov vozidiel nepraktická a zvýšiť náklady na údržbu vozidla. V čase zdražovania sú zvýšené náklady na údržbu vozidla alfou i omegou pri využívaní športových filtrov.

Športové filtre pre fajnšmekrov

V súhrne môžu športové filtre vzduchu v bežných autách poskytnúť určité vylepšenie výkonu a zvuku, ale ich účinok je príliš malý a niekedy aj negatívny. Ak chcete vylepšiť výkon svojho vozidla, je dôležité zvážiť aj iné faktory, ako sú napríklad výkonové čipy alebo výfukové systémy. V prípade, že chcete zapôsobiť vďaka zvuku motora, vsaďte na športový filter. Rozhodnutie je na vás a vašich preferenciách.

 

Facebook Comments

You may also like

Ako zorganizovať vskutku lacnú dovolenku

Zabudnite na predražené chorvátske penzióny a priváty. Zabudnite na